WNSC2D08650DJ
Manufacturer Part Number:
WNSC2D08650DJ
Part of Description:
DIODE SIL CARBIDE 650V 8A DPAK
Capacitance @ Vr, F :
260pF @ 1V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
8A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40 µA @ 650 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
175°C
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package :
DPAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
650 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7 V @ 8 A