PMEG030V050EPEZ
Manufacturer Part Number:
PMEG030V050EPEZ
Manufacturer/Brand:
Nexperia USA Inc.
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 5A CFP15B
Manufacturer :
Nexperia USA Inc.
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
470pF @ 1V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
150 µA @ 30 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
175°C
Package / Case :
TO-277, 3-PowerDFN
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
16 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
CFP15B
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
30 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
500 mV @ 5 A