PMEG060V030EPEZ
Manufacturer Part Number:
PMEG060V030EPEZ
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 3A CFP15B
Capacitance @ Vr, F :
323pF @ 1V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
3A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction :
175°C
Package / Case :
TO-277, 3-PowerDFN
Reverse Recovery Time (trr) :
12 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
CFP15B
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
530 mV @ 3 A