RBR3MM60BTR
Manufacturer Part Number:
RBR3MM60BTR
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 3A PMDU
Current - Average Rectified (Io) :
3A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
120 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
SOD-123F
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
PMDU
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
610 mV @ 3 A