CUHS20F60,H3F
Manufacturer Part Number:
CUHS20F60,H3F
Manufacturer/Brand:
Toshiba Semiconductor and Storage
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 2A US2H
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
300pF @ 0V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
2A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
70 µA @ 60 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
150°C
Package / Case :
2-SMD, Flat Lead
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
US2H
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
590 mV @ 2 A