PMEG2010ET,215
Manufacturer Part Number:
PMEG2010ET,215
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 20V 1A TO236AB
Capacitance @ Vr, F :
80pF @ 1V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200 µA @ 20 V
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-236AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
20 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
500 mV @ 1 A