VS-85HF120
Manufacturer Part Number:
VS-85HF120
Part of Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 85A DO203AB
Current - Average Rectified (Io) :
85A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
9 mA @ 1200 V
Diode Type :
Standard
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 180°C
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 267 A