STPSC10H065DY
Manufacturer Part Number:
STPSC10H065DY
Part of Description:
DIODE SIL CARB 650V 10A TO220AC
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
480pF @ 0V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 650 V
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-220-2
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
650 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.75 V @ 10 A