STTH12R06DIRG
Manufacturer Part Number:
STTH12R06DIRG
Manufacturer/Brand:
STMicroelectronics
Part of Description:
DIODE GP 600V 12A TO220AC INS
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
12A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
45 µA @ 600 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
175°C (Max)
Package / Case :
TO-220-2 Insulated, TO-220AC
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
45 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220AC ins
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.9 V @ 12 A