SBR10A45SP5-13
Manufacturer Part Number:
SBR10A45SP5-13
Part of Description:
DIODE SBR 45V 10A POWERDI5
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
400 µA @ 45 V
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 150°C
Package / Case :
PowerDI™ 5
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
PowerDI™ 5
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
530 mV @ 10 A