GP15G-E3/54
Manufacturer Part Number:
GP15G-E3/54
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE GEN PURP 400V 1.5A DO204AC
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
1.5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 400 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 175°C
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
3.5 µs
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-204AC (DO-15)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1 V @ 1.5 A