SMD2150PL-TP
Manufacturer Part Number:
SMD2150PL-TP
Manufacturer/Brand:
Micro Commercial Co
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 2A SOD123FL
Manufacturer :
Micro Commercial Co
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
210pF @ 4V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
2A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 µA @ 150 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 150°C
Package / Case :
SOD-123F
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SOD-123FL
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 2 A