STPSC15H12D
- Manufacturer Part Number:
- STPSC15H12D
- Part of Description:
- DIODE SIL CARB 1.2KV 15A TO220AC
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Single
- Capacitance @ Vr, F :
- 1200pF @ 0V, 1MHz
- Current - Average Rectified (Io) :
- 15A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 90 µA @ 1200 V
- Operating Temperature - Junction :
- -40°C ~ 175°C
- Package / Case :
- TO-220-2
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 0 ns
- Speed :
- No Recovery Time > 500mA (Io)
- Supplier Device Package :
- TO-220AC
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 1200 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.5 V @ 15 A