STPS20SM60D
Manufacturer Part Number:
STPS20SM60D
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 20A TO220AC
Current - Average Rectified (Io) :
20A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
85 µA @ 60 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
TO-220-2
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
630 mV @ 20 A