MBRF10200
Manufacturer Part Number:
MBRF10200
Manufacturer/Brand:
SMC Diode Solutions
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 10A ITO220AC
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 mA @ 200 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
ITO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
950 mV @ 10 A