STPS6M100SF
Manufacturer Part Number:
STPS6M100SF
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 6A TO277A
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
6A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
35 µA @ 100 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
175°C (Max)
Package / Case :
TO-277, 3-PowerDFN
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-277A (SMPC)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V