RB088LAM100TR
Manufacturer Part Number:
RB088LAM100TR
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 5A PMDTM
Current - Average Rectified (Io) :
5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction :
150°C
Package / Case :
SOD-128
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
PMDTM
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
870 mV @ 5 A