CD1206-B2100
Manufacturer Part Number:
CD1206-B2100
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 2A 1206
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
2A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 µA @ 100 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Chip, Concave Terminals
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
1206
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
850 mV @ 2 A