PMEG10020AELPX
Manufacturer Part Number:
PMEG10020AELPX
Manufacturer/Brand:
Nexperia USA Inc.
Part of Description:
DIODE SCHOTT 100V 2A SOD128/CFP5
Manufacturer :
Nexperia USA Inc.
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
135pF @ 1V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
2A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
300 nA @ 100 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
175°C (Max)
Package / Case :
SOD-128
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
5 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SOD-128/CFP5
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
770 mV @ 2 A