PMEG2010AET,215
Manufacturer Part Number:
PMEG2010AET,215
Manufacturer/Brand:
Nexperia USA Inc.
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 20V 1A TO236AB
Manufacturer :
Nexperia USA Inc.
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
70pF @ 5V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200 µA @ 20 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-236AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
20 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
430 mV @ 1 A