RBR2MM40BTR
Manufacturer Part Number:
RBR2MM40BTR
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 2A PMDU
Current - Average Rectified (Io) :
2A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
80 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
560 mV @ 2 A