B2100AF-13
Manufacturer Part Number:
B2100AF-13
Manufacturer/Brand:
Diodes Incorporated
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SMAF
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
2A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 100 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
DO-221AC, SMA Flat Leads
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SMAF
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
790 mV @ 2 A