SB1H100-E3/73
Manufacturer Part Number:
SB1H100-E3/73
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 1A DO204AL
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 100 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
175°C (Max)
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
770 mV @ 1 A