P046-006-LL-30A
Manufacturer Part Number:
P046-006-LL-30A
Manufacturer/Brand:
Tripp Lite
Part of Description:
HEAVY-DUTY POWER EXTENSION CORD
Manufacturer :
Tripp Lite
Product Category :
Power, Line Cables and Extension Cords
1st Connector :
NEMA L5-30P
2nd Connector :
NEMA L5-30R
Approval Agency Marking :
cUL, UL
Approved Countries :
Canada, United States
Color :
Black
Cord Type :
SJT
Current Rating (Amps) :
30A
Features :
Locking
Length :
6.00' (1.83m)
Number of Conductors :
3
Operating Temperature :
-10°C ~ 60°C
Product Status :
Active
Shielding :
Unshielded
Style :
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Voltage Rating :
125VAC
Wire Gauge :
10 AWG