BYS12-90-E3/TR3
Manufacturer Part Number:
BYS12-90-E3/TR3
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 90V 1.5A DO214AC
Current - Average Rectified (Io) :
1.5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 90 V
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
90 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
750 mV @ 1 A