CUS10S40,H3F
Manufacturer Part Number:
CUS10S40,H3F
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 1A USC
Capacitance @ Vr, F :
120pF @ 0V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
150 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction :
125°C (Max)
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
400 mV @ 500 mA