CDBA5200-HF
Manufacturer Part Number:
CDBA5200-HF
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 5A DO214AC
Capacitance @ Vr, F :
380pF @ 4V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction :
-50°C ~ 175°C
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 5 A