DFLU1400-7
Manufacturer Part Number:
DFLU1400-7
Part of Description:
DIODE GP 400V 1A POWERDI123
Capacitance @ Vr, F :
14pF @ 4V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 400 V
Diode Type :
Standard
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 150°C
Reverse Recovery Time (trr) :
25 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.25 V @ 1 A