CUS05S40,H3F
Manufacturer Part Number:
CUS05S40,H3F
Manufacturer/Brand:
Toshiba Semiconductor and Storage
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA USC
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
42pF @ 0V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
500mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
30 µA @ 10 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
125°C (Max)
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
USC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
350 mV @ 100 mA