G3S12006B
Manufacturer Part Number:
G3S12006B
Manufacturer/Brand:
Global Power Technology Co. Ltd
Part of Description:
SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 6A 3-PI
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
14A (DC)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 1200 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-247-3
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-247AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7 V @ 3 A