SBR10100CTE
Manufacturer Part Number:
SBR10100CTE
Manufacturer/Brand:
Diodes Incorporated
Part of Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
10A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200 µA @ 150 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Type :
Super Barrier
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-262
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
810 mV @ 5 A