FFAF30UA60S
Manufacturer Part Number:
FFAF30UA60S
Manufacturer/Brand:
Fairchild/ON Semiconductor
Part of Description:
DIODE ARRAY GP 600V 30A TO3PF
Manufacturer :
Fairchild/ON Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 600 V
Diode Configuration :
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-3P-3 Full Pack
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
90 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-3PF-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.2 V @ 30 A