DD1200S12H4
- Manufacturer Part Number:
- DD1200S12H4
- Manufacturer/Brand:
- Cypress Semiconductor Corp
- Part of Description:
- DIODE MODULE 1200V 1200A
- Manufacturer :
- Cypress Semiconductor Corp
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 475 A @ 600 V
- Diode Configuration :
- 2 Independent
- Diode Type :
- Standard
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature - Junction :
- -40°C ~ 150°C
- Package / Case :
- Module
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- Speed :
- Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- AG-IHMB130-2
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 1200 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 2.35 V @ 1200 A