QRF1220R30
Manufacturer Part Number:
QRF1220R30
Manufacturer/Brand:
Powerex Inc.
Part of Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 140A
Manufacturer :
Powerex Inc.
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
140A (DC)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 mA @ 1200 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 150°C
Package / Case :
Module
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
150 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
Module
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
3.5 V @ 140 A