FST160100D
- Manufacturer Part Number:
- FST160100D
- Manufacturer/Brand:
- Microsemi Corporation
- Part of Description:
- DIODE MODULE 100V TO249
- Manufacturer :
- Microsemi Corporation
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 80A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 2 mA @ 100 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Series Connection
- Diode Type :
- Schottky
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature - Junction :
- Package / Case :
- TO-249AA Isolated Base
- Product Status :
- Obsolete
- Reverse Recovery Time (trr) :
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- TO-249
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 100 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 960 mV @ 80 A