FST83100SM
Manufacturer Part Number:
FST83100SM
Manufacturer/Brand:
GeneSiC Semiconductor
Part of Description:
DIODE MODULE 100V 80A D61-3SM
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
80A (DC)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.5 mA @ 20 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 175°C
Package / Case :
D61-3SM
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
D61-3SM
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
840 mV @ 80 A