QRC3310001
Manufacturer Part Number:
QRC3310001
Manufacturer/Brand:
Powerex Inc.
Part of Description:
DIODE MODULE 3.3KV 127A
Manufacturer :
Powerex Inc.
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
127A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 mA @ 3300 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Screw Mount
Operating Temperature - Junction :
Package / Case :
Module
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
1.2 µs
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
Module
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
3300 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
4.3 V @ 100 A