APT10SCD120BCT
Manufacturer Part Number:
APT10SCD120BCT
Manufacturer/Brand:
Microsemi Corporation
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 1.2KV 36A TO247
Manufacturer :
Microsemi Corporation
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
36A (DC)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200 µA @ 1200 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-247-3
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
0 ns
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-247
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.8 V @ 10 A