SBT100-10G
Manufacturer Part Number:
SBT100-10G
Manufacturer/Brand:
Fairchild/ON Semiconductor
Part of Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
Manufacturer :
Fairchild/ON Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
10A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 50 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-220-3
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
880 mV @ 3.5 A