STTH16BC065CT
- Manufacturer Part Number:
- STTH16BC065CT
- Part of Description:
- DIODE ARRAY GP 650V 16A TO220AB
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 16A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Cathode
- Package / Case :
- TO-220-3
- Product Status :
- Obsolete
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 40 ns
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- TO-220
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 650 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 3.2 V @ 8 A