CPT600150D
Manufacturer Part Number:
CPT600150D
Manufacturer/Brand:
Microsemi Corporation
Part of Description:
DIODE MODULE 150V 300A 2TOWER
Manufacturer :
Microsemi Corporation
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
300A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
7 mA @ 150 V
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
Package / Case :
MD3CC
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
Twin Tower
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
850 mV @ 300 A