MSKD36-12
Manufacturer Part Number:
MSKD36-12
Manufacturer/Brand:
Microsemi Corporation
Part of Description:
DIODE MODULE 1.2KV 36A D1
Manufacturer :
Microsemi Corporation
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
36A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 mA @ 1200 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
Package / Case :
D1
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
D1
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.25 V @ 100 A