RM300CA-9W
- Manufacturer Part Number:
- RM300CA-9W
- Manufacturer/Brand:
- Powerex Inc.
- Part of Description:
- DIODE MODULE 450V 300A
- Manufacturer :
- Powerex Inc.
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 300A (DC)
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 40 mA @ 450 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Cathode
- Diode Type :
- Standard
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature - Junction :
- Package / Case :
- Module
- Product Status :
- Obsolete
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 500 ns
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- Module
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 450 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.2 V @ 300 A