DSB40C15PB
Manufacturer Part Number:
DSB40C15PB
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V TO220AB
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
20A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 15 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-220-3
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
15 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
480 mV @ 20 A