DSSK80-0025B
- Manufacturer Part Number:
- DSSK80-0025B
- Part of Description:
- DIODE ARRAY SCHOTTKY 25V TO247AD
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 40A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 40 mA @ 25 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Cathode
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature - Junction :
- -55°C ~ 150°C
- Package / Case :
- TO-247-3
- Product Status :
- Discontinued at Digi-Key
- Reverse Recovery Time (trr) :
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- TO-247AD
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 25 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 480 mV @ 40 A