DGSS10-060CC
- Manufacturer Part Number:
- DGSS10-060CC
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- DIODE ARRAY SCHOTTKY 600V 25A
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 25A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 250 µA @ 600 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Series Connection
- Diode Type :
- Schottky
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature - Junction :
- Package / Case :
- ISOPLUS220™
- Product Status :
- Obsolete
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 23 ns
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- ISOPLUS220™
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 600 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 2.1 V @ 10 A