APT60D20LCTG
Manufacturer Part Number:
APT60D20LCTG
Manufacturer/Brand:
Microsemi Corporation
Part of Description:
DIODE ARRAY GP 200V 60A TO264
Manufacturer :
Microsemi Corporation
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
60A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
250 µA @ 200 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-264-3, TO-264AA
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
31 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-264 [L]
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3 V @ 60 A