APT30D100BCAG
- Manufacturer Part Number:
- APT30D100BCAG
- Manufacturer/Brand:
- Microchip Technology
- Part of Description:
- DIODE ARRAY GP 1000V 18A TO247
- Manufacturer :
- Microchip Technology
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 18A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 250 µA @ 1000 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Anode
- Diode Type :
- Standard
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature - Junction :
- -55°C ~ 175°C
- Package / Case :
- TO-247-3
- Product Status :
- Obsolete
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 290 ns
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- TO-247 [B]
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 1000 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 2.3 V @ 30 A