FFA20U120DNTU
- Manufacturer Part Number:
- FFA20U120DNTU
- Manufacturer/Brand:
- Fairchild/ON Semiconductor
- Part of Description:
- DIODE ARRAY GP 1200V 20A TO3P
- Manufacturer :
- Fairchild/ON Semiconductor
- 20A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 20 µA @ 1200 V
- Operating Temperature - Junction :
- -65°C ~ 150°C
- Package / Case :
- TO-3P-3, SC-65-3
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 120 ns
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- TO-3P
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 1200 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 3.5 V @ 20 A