FFAF60U60DNTU
- Manufacturer Part Number:
- FFAF60U60DNTU
- Manufacturer/Brand:
- Fairchild/ON Semiconductor
- Part of Description:
- DIODE ARRAY GP 600V 60A TO3PF
- Manufacturer :
- Fairchild/ON Semiconductor
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 60A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 25 µA @ 600 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Cathode
- Diode Type :
- Standard
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature - Junction :
- -65°C ~ 150°C
- Package / Case :
- TO-3P-3 Full Pack
- Product Status :
- Obsolete
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 90 ns
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- TO-3PF
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 600 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 2.2 V @ 60 A